ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА РОДИТЕЉЕ И УЧЕНИКЕ

Почетак школске године 2021/2022. године уређује се према моделима који су прописани од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја и који се спроводе према Стручном упутству.

Образовно-васпитни рад у школској 2021/2022. години организоваће се према ПРВОМ моделу образовно-васпитног рада. Одлука о одабраном моделу донета је у складу са тренутном епидемиолошком ситуацијом и склона је промени у зависности од даљег развоја епидемиолошке ситуације.

Одлука о моделу организације наставе доноси се на основу сагледавања карактеристика развоја епидемиолошке ситуације на територији општине. Свака наредна промена организације рада врши се на основу одлуке Тима за праћење и координирање примене превентивних мера у раду школа.

У матичној школи као и у свим издвојеним одељењима спроводиће се I модел образовно-васпитног рада у школи који подразумева образовно-васпитни рад у школи кроз НЕПОСРЕДНИ РАД са ученицима.

• Школска 2021/2022. година у складу са Календаром образовно-васпитног рада основне школе почиње, у среду, 1. септембра 2021. године.
  • Родитељски састанци за ученике 1. и 5. разреда реализоваће се у уторак, 30.08.2021. године
  • Часови обавезне наставе у матичној школи почињу у 7. 30 часова(за први и други циклус).
  • Образовно-васпитни рад организује се непосредноу простору школе.
  • За све ученике првог и другог циклуса обавезна је настава, као и остали облици образовно-васпитног рада.
  • Настава се организује према унапред усвојеном распореду часова, за све ученике у одељењу истовремено.
  • Час наставе траје 45 минута.
  • Свако одељење има своју учионицу.
  • Током малих одмора нема промене учионице/кабинета, осим када је то неопходно због специфичности наставних предмета и коришћења одређене опреме и наставних средстава.
  • Препоручује се да се велики одмор спроводи на отвореном простору (у школском дворишту), кад год то временске прилике дозвољавају.
  • Школа приликом организације и реализације наставе у потпуности придржава актуелних препорука и мера надлежних институција и органа, као и да спроводи мере стратегије ублажавање ризика од могућег заражавања.

ПРЕПОРУКЕ ЗА ПРЕВЕНЦИЈУ COVID-a 19 У ШКОЛСКОЈ СРЕДИНИ у  условима када школе раде у по I моделу организације образовно васпитног рада

Уз адекватну примену прописаних мера, као што су ношење маски, одржавање  растојања, проветравање просторија, чишћење и дезинфекција простора и дезинфекција руку смањује се ризик од преношења инфекције међу ученицима и запосленима у школи. Тежи се томе да степен заразе вирусом COVID-19 спречи или смањи на минимум у заједници.

Током спровођења наставног процеса према првом моделу, кроз непосредни облик наставе, а ради очувања здравља свих ученика, неопходно је поштовати следеће мере:

1.      Доследна и исправна употреба  маски у простору школе од  стране свих лица (ученика и  запослених);

2.      Физичка дистанца према  могућностима школе (може и  мања од 1м);

3.      Хигијена руку и респираторна  хигијена;

4.      Чишћење и дезинфекција простора школе у целини;

5.      Успостављена сарадња са  надлежном здравственом  службом, а посебном са  надлежним ИЈЗ/ЗЈЗ.

УЧЕНИЦИ

• Ученик треба да носи маску од уласку у школу па све до доласка до своје клупе.
  • Маска се обавезно користи и током одговарања и током сваког разговора.
  • Маска се обавезно користи и приликом било којег кретања ван клупе, приликом одласка на одмор или у тоалет.
  • Током боравка у школи може да се користи било која маска (хируршка, епидемиолошка или платнена), али се свака маска мора користити на исправан начин – тако да покрива нос, уста и браду.
  • Не треба користити маску која је запрљана или овлажена.
  • Није дозвољено мењање маски међу ученицима.
  • Ученици одржавају међусобну физичку дистанцу од најмање 1 метар.
  • Препоручује се да ученици проводе велики одмор на отвореном (у школском дворишту).

Напомена: Уколико je обухват вакцинацијом међу ученицима у одељењу већи од 70%, ученици који су вакцинисани нису у обавези да носе маску током часа. У свим осталим горе наведеним ситуацијама, употреба маске је обавезна. Напомена: Употреба заштитних маски на отвореном простору за сада није неопходна, уз одржавање физичке дистанце.

ДОДАТНЕ МЕРЕ ОПРЕЗА

• Родитељи, односно други законски заступници и други посетиоци

Употреба заштитних маски за родитеље и све друге посетиоце у школским установам је обавезна током боравка у затвореном простору, с тим да је неопходно редуковати број посетилаца и омогућити посету само у случају неопходности.

Особе које доводе ученике у школу не улазе у школу већ прате ученике до улаза у  школску зграду или до капије школског дворишта, где ученике млађег узраста преузима  дежурни учитељ/наставник.

Copyright © 2021 ОШ "Живко Томић" Rights Reserved.