Историјат школе
субота, 19 септембар 2015 22:46

ОСНОВНА ШКОЛА „ЖИВКО ТОМИЋ“ ДОЊА ШАТОРЊА

ОПШТИНА ТОПОЛА, ОКРУГ КРАГУЈЕВАЦ

Територија општине Топола налази се у централном делу Шумадије. Општина Топола се састоји од 31 насеља.

На територији општине Топола функционише пет основних школа и то по једна у градском насељу и насељима Доња Шаторња, Горња Трнава, Белосавци и Наталинци. Свака од ових школа има и издвојена одељења у другим насељима општине, тако да основне школе има 21 насеље општине. Укупан број ђака у школама на територији општине Топола је 1.880.

Основна школа „Живко Томић“ друга је по величини школа у општини Топола. Налази се подно планине Рудник на 11 км од Тополе , на магистралном путу Топола – Рудник. Смештена је на рубовима између три општине: Аранђеловца , Горњег Милановца и Крагујевца. Школа обухвата основним образовањем и васпитањем децу из 6 месних заједница и то: Доњу Шаторњу, Винчу, Пласковц, Блазнаву, Јарменовце и Доњу Трешњевицу. Школске 2018/2019. године уписала је 232 ученика. У школи је запослено 47 радника.

alt

Према подацима Архива Србије за време српког кнеза Александра Карађорђевића, сина Карађорђа Петровића, који је остао као реформатор државног уређења и ширења мреже школе, у Доњој Шаторњи је 1845. године основана oсновна школа са 10 ученика. У 2015. години школа је обележила јубиларних 170 година постојања писмености.

Школа има богату традицију и историју. Традиционално школа је расадник добрих и успешних генерација ученика и наставника. Отворена је за разне сарадње и пројекте. У школи је заступљен стручан и квалитетан кадар. Многобројне су награде, пласмани и успеси на такмичењима од општинског до републичког нивоа највише из области матерњег језика, енглеског језика, историје и биологије. У 2016. години школа је добила Повељу „Рођење Пресвете Богородице“ од Скупштине Општине Топола за допринос у развоју општине Топола. У школској 2018/2019. години школа је ушла у међународни програм „Еко – школе“ уз подршку Општине Топола, који има за циљ едукацију деце и запослених на унапређењу и заштити животне средине, ради подизања еколошке свести и подстицања еколошки исправног понашања.

Школа се труди да прати све отворене конкурсе и јавне позиве из области образовања, јавних улагања и одрживог развоја. У току је изградња фискултурне сале у седишту школе чију изградњу финансира општина Топола и Министарство привреде Републике Србије.

Настава се одвија у пристојним условима унутар школске зграде. Запослени и ученици труде се да обогате свој радни простор и учине га што пријатнијим. Пуно се користе и остали ресурси које место поседује од природних богатстава, историјског наслеђа, привредних предузетника, старих занатлија до успешних и образованих људи који су били ученици школе.

Последње ажурирано субота, 09 март 2019 08:20

ЕКО ШКОЛА